Kullanıcı DokümanlarıOrchestraSSS

Orchestra da Organizasyon Yapısının Oluşturulması

Adım 1 : İş Tanımlarının Oluşturulması

Organizasyon yapınızı orchestra da oluşturmaya başlamadan önce iş tanımlarınızı tanımlamanız gerekmektedir. İş tanımları genel olarak pozisyonları ürettiğiniz sorumluluklar ve gereksinimler ile tanımlanan hiyerarşik olmayan tanımlardır. Örnek olarak "Muhasebe Sorumlusu" olarak bir iş tanımı oluşturup, bu iş tanımından dilediğiniz kadar pozisyon üretebilirsiniz.

İş tanımlarını tanımlamak için "İnsan Kaynakları > Organizasyon Yönetimi > İş Tanımları" menü yolunu takip etmeniz gerekmektedir.

İş tanımını oluştururken;

  • Kısa kod; kısaltılmış isim, çok uzun listelerde kullanılacak serbest bir kodlama yapabilirsiniz,
  • Tanım: iş tanımının adı,
  • Pozisyon sayısı; bu iş tanımının kullanıldığı pozisyon sayısını gösterir,
  • Kişi sayısı; bu iş tanımındaki kişilerin sayısıdır.

  • İş tanımı ilk yaratırken Temel Bilgiler sekmesini doldurup kaydettikten sonra tekrar girip dilerseniz iş tanımınıza yetkinlik ve görev bağlantıları da yapabilirsiniz. 
  • Liste ekranından isterseniz iş tanımlarını toplu olarak PDF de alabilirsiniz.

Adım 2 : Organizasyon Ağacının Oluşturulması

Organizasyon ağacı oluşturmak için "İnsan Kaynakları > Organizasyon Yönetimi > Organizasyon Ağacı" menü yolunu takip etmeniz gerekmektedir.

Bu ekranda;

  • Üst Departman Oluştur; a basarsanız en tepe de bir organizasyon birimi yaratmış olursunuz, genel de en tepe organizasyon birimleri şirketin genel müdürlüğüdür, örnek olarak eğğer iki şirketiniz varsa burada iki farklı üst organizasyon birimi oluşturmanız gerekecektir,
  • Ağacın alt yapısını oluşturmak için ise oluşturduğunuz departmanları seçerek "Altına Departman Ekle" ya da "Altına Pozisyon Ekle" seçmeniz yeterli olacaktır.

Sonuç

Organizasyon ağacını oluşturdunuz, sistemi kullanırken de gene organizasyonunuzda olabilecek yeni departman ya da yeni pozisyon gibi ihtiyaçlarınızı bu dokümanda anlatıldığı gibi oluşturabilirsiniz.

 

 

Yorumlar kapalı